Menu

23 lipca 2014

Yerba Mate - nieznany napój Bogów?

Cześć Robaczki!

Dzisiaj będzie o pewnym napoju do którego musiałam się przekonywać prawie rok, a teraz mogę pić prawie codziennie. 

http://topleafyerbamate.com/
Co to jest?

Yerba mate, herba mate, mate (mate), także znany jako chimarrão (ʃimaˈʁɐ̃w̃), erva mate, indiańskie caá mati, caá mate – wysuszone, zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego, niekiedy również świeże, przygotowane do robienia naparu popularnego głównie w krajach Ameryki Południowej (Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Brazylii), także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie.

Nazwa yerba mate, wymyślona najprawdopodobniej przez jezuitów, pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele. Indiańska nazwa naparu to caá.

Zawartość kofeiny jest inna w różnych gatunkach yerby. Waha się ona od 0,7 do 2 procent.
 – źródło wikipedia


Rodzaje

Jest wiele podziałów wiec nie będę was zanudzać tylko zachęcam do czytania linków. Warto przeczytać, aby wiedzieć jaką dla siebie wybrać. Właściwości

Yerba mate podnosi odporność organizmu, polepsza trawienie, zwiększa koncentrację, czyści krew i usuwa z niej substancje toksyczne, balansuje układ nerwowy, przywraca młodzieńczy kolor włosów, opónia starzenie się, niweluje zmęczenie, pobudza umysł, odchudza, wzmaga siły, zmniejsza stres i zwalcza bezsenność.

Ma właściwości stymulujące, przeczyszczające, ściągające, moczopędne, napotne i przeciwgorączkowe. Zawiera witaminy i minerały: A, C, E, B-1, B-2 (czyli ryboflawinę) i B-complex; karoten, kwas pantotenowy, biotynę – czyli witaminę H, magnez, wapń, żelazo, sod, potas, mangan, krzem, fosforyty, siarkę, cynk, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę oraz inozyt.

Pobudza podobnie jak kawa, ale różni się od niej m.in. tym, że w przypadku kawy pobudzenie jest mocne i krótkie, a po yerba mate długotrwałe.

Kawa wypłukuje z organizmu różne minerały, m.in. magnez. Yerba mate ich dostarcza.
Aktywna substancja yerba mate nazywa się mateina. Jest to odmiana kofeiny.
– źródło www.beatapawlikowska.com


Jak parzyć?

 1. Napełnij naczynie suszem od ½ do ¾ objętości.
 2. Otwór w naczyniu przykrywamy dłonią, odwracamy naczynie do góry dnem i wstrząsamy krótko, ale energicznie, stopniowo zmniejszając siłę. W tej odwróconej pozycji najdrobniejsze cząsteczki liści przesuwają się w kierunku dłoni przygotowującego.
 3. Następnie delikatnie odwracamy mate na bok, tak by otwór był lekko powyżej podstawy, jednocześnie bardzo łagodnie potrząsamy od ścianki do ścianki. Gdy ziele ułoży się na bocznej ściance, odwracamy naczynie do normalnej pozycji, starając się, aby jak najmniej liści się obsypało i jak najwięcej drobnych fragmentów (pyłu) zostało u góry.
 4. Powoli wlewamy wodę o temperaturze pokojowej w pustą przestrzeń w naczyniu, prawie po sam brzeg naczynia, a następnie czekamy na wchłonięcie wody przez yerbę.
 5. Bombille wkładamy w puste miejsce, aż do samego dna naczynia, zatykając kciukiem górny koniec.
 6. Następnie  delikatnie wlewamy ciepłą wodę (70–80 °C, nie gotującą się) w wolną przestrzeń, naprzeciwko kopczyka mate (na bombille),dbając, aby sam szczyt kopczyka pozostał suchy.
 7. Yerba mate jest gotowa do picia. 

Ciepła woda może być dolewana wielokrotnie, aż uznamy, że yerba jest zbyt wypłukana i straciła smak.

http://mazodkuchni.blogspot.ie/

Wskazówki

 • Nie mieszanie naparu, bombilla powinna pozostać nieruchoma inaczej może się zapchać.
 • Wstrząsanie odwróconym naczyniem z suszem, aby drobne fragmenty były na wierzchu, co również pomaga przeciwdziała zapychaniu bom billi..
 • Użycie zimnej wody do pierwszego zalania suszu, Yerba będzie miała lepszy smak, mniej gorzki.
 • Stosowanie gorącej (około 70-80 °C), ale nie wrzącej wody, do następnych zalewań, aby wzmocnić smak.
 • Formowanie kopczyka i pozostawienie części yerba mate suchej podczas pierwszych zalań.
 • Osoby zaczynające przygodę z yerba mate powinny zaczynać od mniejszych ilości, wystarczą 2 łyżki stołowe, jak również dodawanie odrobiny cukru.


W czym podawać?

Mate, matero, cala baza, guamaka,  to tradycyjne naczynia do picia yerba mate. Mate może być wykonywane z drewna (np. gwajakowca lekarskiego, bursera graveolens zwanego palo santo, a także z algarrobo, palo de rosa, lapacho, drewna cytrynowego), z owoców dzbaniwa kalebasowego (zwanych kalebasami lub tykwami) z metali (stal, srebro) i ceramiki oray goru lib kopzta bzdlcego..
Naczynia z drewna i kalebasy mają właściwości zmieniające smak naparu. Należy również pamiętać, że nowe naczynia z kalebasy wymagają przejścia przez proces zwany curado w celu usunięcia resztek miąższu Klik Klik.Osobiście robię w szklance lub kubku, gdyż wolę mieć większą ilość naparu na raz, nie lubię chodzić i dolewać wody, piję raz i koniec.

Bombilla to tradycyjna rurka do picia yerba mate, wyposażona w sitko, często w kształcie łyżki, oddzielającej fusy od pitego naparu. Bombille wykonuje się najczęściej z metali, m. in. z alpaki, srebra, stali nierdzewnej.Gdzie kupić?

Oczywiście online. Można ją również kupić sklepach ze zdrowa żywnością, z indyjską żywnością w Holland & Barrett.

Jeśli jesteście z Dublina to polecam sklep z kawami i herbatami pod Lidlem w Moore Street Shopping Mall.


Piliście kiedyś Yerba Mate?

Całuski
K.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...