Menu

26 października 2014

Bieganie na czczo i co jeść po bieganiu?

Cześć Robaczki!

Dzisiaj chciałbym poruszyć problem diety i biegania jednocześnie: Czy jeść przed czy po wysiłku fizycznym/bieganiu?


Zanim zacznę się wymądrzać jak to wygląda od strony biologiczno chemicznej w naszym organizmie, w końcu po to robiłam research to odpowiem prosto na proste pytania/problemy:

Czy mam jeść przed treningiem czy po?
I przed i po! Każdy z tych posiłków ma inne zadanie i nie może być pominięty, dla dobra naszego zdrowia, kondycji oraz regeneracji organizmu. O czy napisze w dalszej części posta.

Źle się czuje ćwicząc po jedzeniu.
Zjedz coś lżejszego i co najmniej godzinę przed treningiem. Osobiście polecam smoothie owocowo warzywne, a jak jesteś w biegu to banana, więcej o właściwościach banana tutaj Klik Klik.

Nie chce jeść po treningu, bo chcę szybciej schudnąć!
To tak nie działa. Posiłek potreningowy jest niezbędny do prawidłowej regeneracji ciała i zapobieganiu zakwasom. Więcej w dalszej części posta.


No to teraz o tym jaką funkcję spełnia posiłek przed i potreningowy i dlaczego nie powinno się ich unikać.

Nasz posiłek przedtreningowy ma być źródłem energii dla mięśni. Musi on być lekki ale pożywny. Nie należy się przejadać ponieważ trenowanie z pełnym żołądkiem powoduje dyskomfort zwłaszcza przy ćwiczeniach gdzie trzeba się schylać, siadać, kucać (przysiady, ciągi, żurawie), oraz przy ćwiczeniach dynamicznych (zarzuty, podrzuty i im podobne). Trenowanie po posiłku sprawia, że podczas sesji czujemy się zmęczeni psychicznie, gdyż dochodzi do wzrostu poziomu serotoniny (neuroprzekaźnika o działaniu relaksującym i „amotywującym”). Przejedzenie obniża też poziom adrenaliny i noradrenaliny, które  stymulują do działania.  
To co mamy jeść przed posiłkiem i dlaczego?

Musisz zjeść sycące śniadanie złożone z węglowodanów - zarówno złożonych, jak i prostych (potrzebują ich mięśnie). Węglowodany ponieważ są szybko i łatwo przyswajalne przez organizm spowodują przyrost energii, przez co będziesz w stanie efektywniej ćwiczyć, czyli spalać kalorię.

Najwięcej energii potrzebnej do ćwiczeń dostarczą nam węglowodany złożone. Znajdziemy je przede wszystkim w zbożach (kasze, makarony, płatki zbożowe, pieczywo), nasionach roślin strączkowych, warzywach korzeniowych, owocach i sokach. Dla porównania spożycie cukrów prostych i sacharozy zapewni jedynie 10% energii.

Posiłek potreningowy jest równie ważny jak ten przed treningowy. W trakcie treningu ubywają duże ilości witamin, B1 i B2 biorą udział w utlenianiu węglowodanów, a witaminy antyoksydacyjne A, C, E oraz beta-karoten walczą z wolnymi rodnikami powstającymi podczas szybszego oddychania, a w podczas pocenia się, ciało traci wiele składników mineralnych jak sód, który przyspiesza wchłanianie wody oraz wapń i magnez - wpływających pozytywnie na regenerację mięśni i przyspieszających proces odnowy biologicznej.

Nasz posiłek potreningowy ma uzupełnić w/w niedobory, a także spore ilości białka, które przyspiesza budowę i regenerację mięśni. Czyli potrzebujemy witamin – warzywa, białka – mięso/soja, węglowodany – kasza/ryż/makaron.

No to tyle na dzisiaj.

Całuski

K.

1 komentarz:

  1. Fajny poradnik, chociaż mi akurat najlepiej się biega na czczo. Wiem, że nie powinno się tego robić, ale tak mi jest najlepiej.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...