Menu

26 września 2014

Czy warto iść do dietetyka?

Cześć Robaczki!

Już od pewnego czasu zmagam się z lekką nadwagą (BMI 26). Oczywiście sama sobie zawiniłam… zagłębiłam się w wiele blogów i książek o odchudzaniu, a nawet przeszłam na dietę i nic. Porażki to oczywiście wina nie przygotowania się do tak poważnego przedsięwzięcia jak dieta... nie tylko finansowo, jak zakup odpowiednich składników, ale również wygospodarowanie odpowiedniego czasu na gotowanie, pakowanie, czy przypominajki, że czas na posiłek.


Jak już odnajdziemy się psychicznie w tym zwariowanym przedsięwzięciu to warto sobie zadać pytanie: Czy w moim przypadku pójście do dietetyka jest wskazane, a może wykupienie diety na jednym z portali online lub gotowe posiłki z dowozem do domu? Opcji i odpowiedzi na te pytania jest tak dużo, jak dużo jest ludzi.

Komu wg mnie przyda się dietetyk?

Myślę, że to świetna opcja dla tych którzy wiedzą co chcą/lubią/nie lubią jeść, mają już jakiś plan w głowie/stworzyli go mieszając różne przepisy i chcą się dowiecie czy taki mix będzie odpowiedni w ich przypadku, to znaczy czy będzie wystarczająco zdrowy czy kaloryczność jest odpowiednia, czy nie przemycamy pseudo zdrowych rzeczy.

Dietetyk może też ułożyć plan od zera, ale wierzcie mi, że musicie wiedzieć na co was stać i co lubicie, ile chcecie poświęcić czasu na przygotowanie posiłków itd., itp.

Dietetyk od razu wytknie nam błędy, ale również wyjaśni na czym one polegały, tak abyśmy byli w stanie coś się z tego nauczyć.  Wierzcie mi to zupełnie co innego, gdy ktoś siedzi przed wami i wam tłumaczy niż o tym czytanie.

Dietetyk będzie również pomocą dla osób z ograniczona dietą lub alergiami. Weganie, wegetarianie czy przy alergiach na dane składniki można nieźle się nagłowić. Co innego gdy osoba już od lat świadomie eksperymentowała na swojej diecie, a co innego gdy dopiero na daną dietę przeszła: ze względów wyznaniowych, poglądowych czy zdrowotnych.


Dietetyk czy psycholog, a może psychiatra?

W niektórych przypadkach problemów z utratą waga należy udać się po pomoc u specjalisty od zaburzeń odżywiania. Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja, bulimia, ale również niekontrolowanie jedzenie/podjadanie… najgorsze w tym wszystkim jest zaprzeczanie zaburzeniom – z takimi rzeczami chodzi się do psychiatry jako lekarza medycyny. Nie mam tego typu problemów, ale zauważyłam, że w Polsce wstyd przyznać się do szukania porady u specjalisty… bo przecież to lekarz od psycholi!


Gotowe diety z Internetu

Jak wiecie istnieją strony/portale w tym najbardziej znana Vitalia.pl. Od poniedziałku przechodzę na ich dietę Nowa smacznie dopasowana więc z chęcią podzielę się z wami spostrzeżeniami. Za parę tygodni.

Gotowe produkty z dostawą do domu

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale większość polskich ,,gwiazdek’’ telewizji żywi się właśnie produktami dostarczanymi każdego dnia. Takie jedzeniowe boxy można zamówić w zależności od rodzaju diety, kaloryczności i ilości posiłków. Sama jeszcze nie próbowałam, ale z chęcią w niedalekiej przyszłości zaeksperymentuje i dam wam znać.

Jeśli macie jakieś pytania do dietetyka to dajcie znać to się zapytam :)

Tyle na dzisiaj, z tą lekką zapowiedzią przyszłych postów życzę miłego weekendu!

Całuski

K.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...