Menu

10 listopada 2014

Co trzymać w lodówce cz. 1

Cześć Robaczki!

Dzisiaj znów post poradnikowo-informacyjny. Mam nadzieje, że jeszcze wam nimi nie nudzę, ale jak chcecie więcej przepisów czy motywatorów to da się zrobić.

Ostatnio czytałam ciekawy artykuł na temat prawidłowego przechowywania żywności w lodówce. Przyznam szczerze, że zaskoczyło mnie parę rzeczy.

http://www.vegestrefa.pl/


Temperatura w lodówce

Prosta zasada, im wyższa półka tym cieplej. Na górnej półce poleca się trzymanie mleka, kefirów, jogurtów i innych wyrobów mlekowych. Doczytałam się, że za niska temperatura zabija zakwaszające bakterii w wyrobach mlecznych , a sprzyja rozwojowi bakterii gnilnych.

Na środkowych półkach poleca się przechowywanie produktów o krótkiej ważności oraz takich uprzednio poddanej obróbce termicznej. Mam tu na myśli sery, szynki, resztki obiadowe i ogólnie gotowce.

W dolnych szufladach gdzie jest najzimniej  wkładamy owoce i warzywa.

Na drzwiczkach najlepiej wkładać ketchupy, musztardy i inne sosy oraz soki, oleje roślinne, przetwory w słoikach.


Czy wiecie że

Jajka w lodówce można trzymać nawet 3 tygodnie, jeśli są niemyte? Takie jajka posiadają naturalną warstwę ochronną, która nie przepuszcza drobnoustrojów.

Sałatę nie należy przechowywać w szczelnym zamknięciu. Kiedy brakuje powietrza azotany występujące w sałacie przekształcają się w niebezpieczne dla człowieka azotyny Klik Klik.

Gotowana żywność (np. pozostałości obiadowe) można przechowywać tylko 2-3 dni. Jeśli kupując wiecie, że nie zjecie wszystkiego w ciągu 2 dni należy przed Obróbką termiczną produkty zamrozić. 

Nie zamrażamy gotowych/ugotowanych produktów. Podczas rozmrażania budzą się drobnoustroje znajdujące się w jedzeniu.

Żeby jedzenie nie schło, gdyż w lodówce powietrze jest stosunkowo suche, dobrze jest je zabezpieczyć.
  • Pudełka/folia są świetnymi izolatorami, zabezpieczają przed utratą zapachu, przesuszenie, ale jednocześnie powodują szybsze rozwijanie się drobnoustrojów.

  • Papier śniadaniowy bywa świetną alternatywą, szczególnie dla serów i szynek. Nie pozwoli im tak szybko wyschnąć, ale też przepuszcza powietrze przez co nie będą się tak szybko psuły.To wszystko na dzisiaj!
Całuski
K.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...