Menu

7 września 2014

Efekt jo-jo - jak przyspieszyć metabolizm?

Cześć Robaczki!


Dzisiaj drugi post z cyklu zainspirowanego jedną z blogerek na diecie 1000kcal. Dzisiaj pogadamy o metabolizmie, a pierwszą część dostępna tutaj Klik Klik.Metabolizm to ilość energii, którą organizm wykorzystuje, lub spala w ciągu dnia.

Punktem wyjścia do pomiaru metabolizmu jest obliczenie BMR (Podstawowa Przemiana Materii), która wskazuje ile kalorii możesz spalić w stanie spoczynku, czyli gdybyś cały dzień leżał w łóżku. Nasz organizm spala kalorie poprzez utrzymywanie  czynności życiowych jak bicia serca, pracy mięśni, oddychanie, regulowanie temperatury ciała oraz inne funkcje.

Następnym krokiem jest dodanie do BMR kalorii, które spalasz wykonując codzienne czynności. W zależności od osoby wynik ten będzie się różnił. Ci którzy pracują fizycznie będą mieli wyższe zapotrzebowanie energetyczne, a te osoby jak ja pracujące przy biurku będę potrzebować mniejszą ilość kalorii.  W rezultacie otrzymujemy nasz metabolizm.


Jak przeciwdziałać zwolnieniu metabolizmu?

  • Nie przechodzić na dietę 1000kcal… ale jak jest już za późno to należy przede wszystkim spożywać 5 posiłków dziennie, z równymi odstępami czasu, codziennie o tej samej godzinie.

  • Najważniejsze jest śniadanie, jeśli je ominiesz to rzucisz się później na jedzenie jak wygłodniały wilk i zjesz dwa razy więcej…

  • Ćwicz regularnie, nie chodzi nawet o siłownie czy bieganie, ale 30minut ruchu dziennie np. spacer.

  • Zmień nawyki żywieniowe – jedz wszystko, ale w odpowiedniej ilości. Znasz piramidę żywieniową? Nie? Czas się z nią zaznajomić, zapamiętać i stosować. Fajnie przedstawiona piramida jest tutaj Klik Klik


  • Nie zapomnij o dobrym nawodnieniu. Częste zaparcia nawet na zbilansowanej diecie są spowodowane złym wchłanianiem składników i ich zaleganiem w jelitach. Można się ich pozbyć stosując dietę bogatą w błonnik i spożywanie minimum 2l płynów dziennie. Osobiście polecam otręby oraz wodę – jako, że sama nie lubię smaku wody mam swój sposób na naturalną wodę smakową Klik Klik. Do napojów warto dodać też herbatę bez cukru – czerwoną, zieloną wg uznania, ale unikać kawy gdyż wypukuje mikroelementy np. magnes.

  • Spożywaj dietę z wysoką zawartością białka. Nie wiesz dlaczego? Białka potrzebują dużo czasu i energii w naszym przewodzie pokarmowym zanim zostaną w pełni wchłonięte. Otóż aby spalić 100kcal białka należy użyć 20-30kcal, czyli tak naprawdę zjadłeś 70-80kcal.Macie jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na przyspieszenie metabolizmu?

Całuski

K.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...