Menu

14 listopada 2014

Czego nie trzymać w lodówce cz. 2

Cześć Robaczki!

Dzisiaj druga część co można i nie można przechowywać w lodówce. Było już o ogólnych zasadach i parę ciekawostek. Dzisiaj o tym czego nie przechowywać w lodówce.

http://www.medme.pl/


Prostą zasadą jest, jeśli kupujemy coś co leży w lodówce to w domu wkładamy to lodówki, ale…

Jak już pisałam w poprzedniej części (Klik Klik) warto wkładać do lodówki niemyte jajka, gdyż przedłuży to ich żywotność nawet to 3 tygodni.

Innym przykładem są pomidory, które przechowywane w chłodzie tracą swój smak i konsystencję.
Pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej.
Ziemniaki również nie lubią niskiej temperatury, która przyczynia się do zniszczenia zawartej w ziemniakach skrobi, przez co ich konsystencja i smak tych warzyw znacznie się pogarsza.
Przechowywane w lodówce oleje w szczególności oliwa z oliwek tracą smak, mogą nawet... zjełczeć. Wyjątkiem od reguły jest olej lniany, który trzymany w szafce może zjełczeć.

Ogórki to kolejne warzywo, które nie lubi przechowywania w lodówce. Ciekawostką jest  iż nie należy go trzymać również zbyt blisko pomidorów - szybciej zżółknie.

Banany pochodzą z ciepłych krajów i one również nie przepadają za niskimi temperaturami. W lodówce szybko pojawią się na nich brązowe, nieestetyczne plamy.

Każdy przekrojony owoc lub warzywo musi być już jednak trzymany w lodówce. Zostawiony na kuchennym blacie, będzie się szybciej psuł i gnił. Przechowywane w lodówce produkty nie mogą być zamknięte w foliowych torbach. W takich opakowaniach warzywa i owoce fermentują, przez co zmienia się ich zapach i smak

Podobnie w przypadku owoców niedojrzałych np. awokado, kiwi, śliwek lub brzoskwiń – te przechowujemy w lodówce dopiero, gdy osiągną swą pełnię smaku. Lodówkowych temperatur nie tolerują morele, banany, cytryny, brzoskwinie, fasola, owoce jagodowe, sałata (gdy nie ma dostępu do wody), papryka i dynia.

Pieczywo najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Trzymane w chłodziarce prędko stanie się czerstwe!

Kawa mielona również nie nadaje się do przechowywania w lodówce. Podczas wyjmowania z lodówki, w opakowaniu skrapla się para wodna, przez co kawa wilgotnieje. Lepiej trzymać ją w suchej i ciemnej szafce, aby w pełni cieszyć się jaj walorami smakowymi.

Zimno ma niekorzystny wpływ na cebulę oraz czosnek. Warzywa te należy przechowywać w ciemnych, suchych miejscach. Cebula pozostawiona w lodówce zacznie szybko mięknąć i pleśnieć, pozostawiając nieprzyjemny zapach. Podobnie czosnek. Jeśli został już obrany, to należy zużyć pozostałe ząbki czosnku w ciągu kilku kolejnych dni.

http://czasnawnetrze.pl/

Drobne porady
               
Nigdy nie chowaj ciepłej żywności do lodówki, bo takie czynności podnoszą temperaturę w całej lodówce. Po pierwsze agregat musi wykonywać cięższą pracę, by przywrócić właściwy chłód w jej wnętrzu. Po drugie, na poszczególnych półkach wzrasta temperatura, a to zaburza łańcuch chłodniczy, co skutkuje szybszym psuciem się produktów.

Wkładając świeże rzeczy zawsze wkładaj je na tył lodówki. Dzięki tej zasadzie, nie musimy za każdym razem sprawdzać, czy wybraliśmy produkt z najkrótszą datą do spożycia.

Dobrym rozwiązaniem jest naklejanie karteczek, lub pisanie markerem na opakowaniach datę otwarcia danego produktu. Najlepiej, jeśli takie otwarte towary przełożymy do szczelnych pojemniczków i wtedy oznakujemy.


To wszystko na dzisiaj!
Całuski
K.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...