Menu

18 grudnia 2014

Capsule Wardrobe - małymi krokami do celu

Cześć robaczki!,

Dzisiaj chciałabym was zaprosić na krotką serię postów które rodziły się w mojej głowie od prawie miesiąca, chodzi mi tu o Capsule Wardrobe. Jeśli tak jak ja jesteście zafascynowani tym zjawiskiem, chcecie dowiedzieć sie czegoś więcej lub nie macie pojęcia co to jest, to zapraszam!


Capsule Wardroba (CW) należy rozumieć jako zoptymalizowana, minimalistyczna garderoba. Pojęcie zostało stworzone przez Susie Faux KlikKlik, która określała nim kolekcję kilku niezbędnych ubrań, które nigdy nie wyjdą z mody. Capsule Wardrobe to koncept mający u swojej podstawy zasadę łączenia tych kilku klasycznych przedmiotów z ubraniami sezonowymi.

Susie sugerowała, że każda kobieca CW powinna zawierać dwie pary spodni (jedne eleganckie drugie casual), sukienkę albo spódnicę, marynarkę, gładki sweter, dwie pary butów (zabudowane/kozaki/borki oraz szpilki/sandałki/balerinki) oraz dwie torebki (mała/casual’ową oraz dużą/elegancką).

Idea ta po raz pierwszy na większa skalę została spopularyzowana przez Donna Karan założycielkę DKNY Klik Klik w 1985 roku, która to wypuściła kolekcję składająca się z siedmiu sztuk ubrań biurowych, w którym to każda z gór pasuje do każdego z dołów, co ma za zadanie zmaksymalizowanie ilości ,,looków’’.

Jak zacząć budować Capsule Wardrobe?

Jest kilka zasad CW, które ułatwiają i nakierowują na dobre tory, a o których możemy przeczytać na angielskojęzycznych blogach czy wikipedie. Dla tych którzy nie znają wystarczająco dobrze języka angielskiego, kompendium pięciu zasad:

Wybierz kolory

Zaczynając tworzenie naszej CW musimy stworzyć niezbędnik klasycznych, basickowych rzeczy. Chodzi tu przede wszystkim o stonowaną, neutralna kolorystykę, która będzie sama do siebie pasować i pasować do jak największej ilości innych kolorów. Z założenia będzie to czerń, biel, szarości oraz beże, brązy i granaty. Zaleca się użycie jednego, maksymalnie dwóch bazowych kolorów do takich przedmiotów jak torebki, buty czy spodnie, które to mają pasować do jak największej ilości twoich rzeczy.
Gdy już mamy swój bazowy kolor, dodajemy kilka akcentów kolorystycznych w formie topów, sukienek,  akcesoriów. Najlepiej aby nie było to więcej niż kilka kolorów/wzorów, a bajecznie byłoby gdyby poszczególne ,,akcenty’’ pasowały również do siebie.

http://girldir.com/

Poznaj swoją figurę

Niektóre style nie pasują do niektórych figur. Nie kieruj się tym co jest modne i ładnie na kimś wygląda, ale tym w czym wyglądasz najkorzystniej. Jeśli skinny jeans nie służą twojej figurze to ich nie kupuj. Nawet najpiękniejsze ubranie, które źle na tobie leży spowoduje, że nie będziesz w nim chodzić i będziesz się czuła z tego powodu winna.

http://www.joyofclothes.com/

Trzymaj się klasyki

CW nie jest sezonowym trendem, dlatego należy trzymać się klasycznych trendów, które nie wychodzą z mody i posłużą nam przez długie lata.

http://style.catalogs.com/

Ważna jest jakość

Nasz garderoba będzie zawierać niewielka ilość rzeczy, będziemy w nich chodzić często i mają nam służyć co najmniej sezon (trzy do sześciu miesięcy). Kupując nową rzeczy kieruj się jej jakością i kupuj najlepszą na jaką cię stać. Pamiętaj też, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

http://core3.staticworld.net


Przykładowa Capsule Wardrobe możecie znaleźć tutaj Klik Klik, a poniżej moje propozycje.


Tyle na dzisiaj tytułem wstępu, a jutro najpóźniej pojutrze moje podejście do Capsule Wardrobe. Zapraszam i bądźmy w kontakcie!

Całuski
K.

Subskrybuj przez mailaPolub FanPaga Zasubskrybuj Instagram

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...