Menu

13 sierpnia 2014

Ubrania termoaktywne oraz dry fit

Cześć Robaczki!

Już od jakiegoś czasu próbowałam ogarnąć temat ubrań do biegania i z pomocą Internetu oraz internetowych sklepów sportowych i ich pracowników daliśmy radę!

Dzisiaj będzie o dwóch typach odzieży dri fit oraz termoaktywnej.


Odzież termoaktywna to pierwsza warstwa którą na siebie ubieramy. Najważniejsza w niej jest powierzchnia zewnętrzna dzięki której odzież ta szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje, sama pozostając sucha. Dzięki odparowywaniu wilgoci przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje łącznie wrażenie komfortu cieplnego.
Zasadą działanie termoaktywnej odzieży jest różnica temperatury ciała ludzkiego i otoczenia, która powoduje odparowywanie wilgoci, skąd wywodzi się jej nazwa - termoaktywna.

Podział bielizny termoaktywnej:

bielizna cienka - zapewnia minimalny komfort cieplny, ale najlepiej odprowadza wilgoć – nadaje się idealnie do biegania

bielizna średnia - zapewnia umiarkowany komfort cieplny, ale jednocześnie gorzej odprowadza wilgoć

bielizna gruba - zapewnia najlepszy komfort cieplny, natomiast słabo odprowadza wilgoć
Oprócz komfortu cieplnego i odprowadzania wilgoci niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.

Ze względu na "włochatą" strukturę w/w odzieży posiadacze wrażliwej skóry mogą mieć problemy z obtarciami wrażliwych części ciała, szczególnie w okolicach szwów oraz zgrubień. Osobiście polecam odzież w technologii bezszwowej.

Dri fit to część systemu ubrań NikeFIT (Nike Functional Innovative Technology), który został stworzony dla sportowców, aby zapewnić dobrą wentylacje w ekstremalnych warunkach pogodowych. Ubrania spod znaku FIT są bardzo Funkcjonalne, Innowacyjne oraz Technologicznie zaawansowane.

W skład systemu NikeFIT są:

NikeFIT Dry - zapewnia dobre odprowadzanie potu oraz chroni ciało sportowca przed przegrzaniem.

NikeFIT Therma - zapewnia dobre odprowadzanie potu oraz chroni ciało sportowca przed wychłodzeniem.

NikeFIT Storm - zapewnia dobre odprowadzanie potu oraz chroni ciało sportowca przed wpływem ciężkich warunków atmosferycznych.

My się zajmiemy Dri-FIT, który to materiał składa się z dwóch rodzajów włókien: pierwsze włókno hydrofobowe „ściąga” pot z powierzchni ciała, wchłaniając go wewnątrz włókna, drugie to włókno hydrofilowe – zewnętrzne, rozprowadza ono pot po jak największej powierzchni odzieży aby swobodnie odparowało, a ubranie nie przykleiło się do ciała. Odzież Dri-FIT to idealna pierwsza warstwa w ubiorze, czyli tzw.base layer.

Dri Fit jest opatentowana przez Nike, ale inne marki mają podobne technologie, które odprowadzają pot i są oddychające: Brooks stosuje technologię BeCool, a  Asicsa technologię MotionDry.

W takim razie co nam jest potrzebne odzież dri fit czy termo aktywna? Jeżeli chodzi o zastosowanie użytkowe to oba produkty odnoszą się do odzieży, która posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej przy intensywnym wysiłku fizycznym, a niektóre ich wersje utrzymują temperaturę.

Czyli?

Całuski
K.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...